Camino Portugues Przewodnik dla pielgrzymów. nasza recenzja.

Gdy w nasze ręce trafiła książka Szymona Pilarza – Camino Portugues Przewodnik dla pielgrzymów, bez zastanowienia zabraliśmy się do czytania. Jest to pozycja skierowana przede wszystkim do planujących wyruszyć szlakiem św. Jakuba, ale również do osób zainteresowanych tematem Camino de Santiago.

Przed taką wyprawą bardzo ważne jest przygotowanie. My informacji dotyczących drogi, noclegów, tras, szukaliśmy w różnych źródłach, między innymi na stronach internetowych, blogach, forach, pytaliśmy o porady osób, które szły tym szlakiem przed nami. Nie było to proste i z uwagi na to, przed wyruszeniem w drogę sami postanowiliśmy pomóc kolejnym przyszłym pielgrzymom zakładając bloga, w którym relacjonowaliśmy nasze doświadczenia i zapiski z wyprawy. Pozycja, wydana przez wydawnictwo WAM tym bardziej nas zaciekawiła, ponieważ gdy sami przygotowywaliśmy się do drogi, trudno było znaleźć polskojęzyczną książkę – przewodnik, która odpowiedziałaby na wszystkie nurtujące nas pytania, pomogła ułożyć i zaplanować drogę, a przede wszystkim byłaby poręczna i przejrzysta. Tym bardziej z czystym sumieniem polecamy przewodnik Szymona Pilarza, w którym wszystkie te informacje są zebrane w 251 stronach, nie tylko jako lekturę przed wyjazdem, ale również podczas samej drogi.

Zagłębiając się z opis trasy, którą sami 1,5 roku wcześniej przeszliśmy,  przypomnieliśmy sobie na nowo wszystko to, co wtedy przeżyliśmy.

 

Na samym początku możemy się zapoznać z rysem historycznym oraz ideą pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Znajdziemy dokładne opisy odcinków drogi, szczegółowe mapy i profile tras. Są też ciekawe informacje dotyczące miejsc odwiedzanych po drodze, a w szczególności tych, w których można znaleźć nocleg – adresy i telefony schronisk i hosteli. Przewodnik prezentuje też alternatywne drogi, dla bardziej wymagających, chcących wydłużyć szlak. Cenne są też wskazówki o sprawach organizacyjnych, jak przygotowania do wyjazdu, koszty, pakowanie. W podręcznej formie książki autor umieścił rozmówki portugalskie, a także zwroty portugalskie i hiszpańskie, które są bardzo przydatne po drodze. W przeciwieństwie do Hiszpanów, Portugalczycy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie znają języka angielskiego na tyle dobrze by się nim posługiwać, dlatego warto je mieć pod ręką lub przyswoić. Całość wydania dopełniają ciekawe fotografie, zachęcające do tego by wyruszyć z domu.

Szlak Portugalski, mimo że nie jest aż tak popularny jak francuski, coraz częściej jest wybierany przez pielgrzymów i turystów z Polski jak i całego świata. Wciąż jednak można się na nim poczuć kameralnie. Dlatego też bardzo polecamy zainteresować się właśnie tą drogą, zwłaszcza tym, którzy cenią spokój i szukają odpoczynku, chwili do refleksji, a podczas spotkań z ludźmi cenią rozmowę i każdą nową relację.

Świeżo wydana pozycja Szymona Pilarza będzie praktycznym kompendium wiedzy dla pielgrzymów, którzy zdecydują się ruszyć w drogę do Santiago, a dla osób, które ciągle mają wątpliwości, dużą pomocą i motywacją by podjąć to wyzwanie. Już podczas samej lektury można poczuć się jak pielgrzym szlakiem św. Jakuba. My z wielką przyjemnością powróciliśmy jeszcze raz w tamte piękne miejsca…

dav

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Camino Portugues Przewodnik dla pielgrzymów. nasza recenzja.

  1. Cześć!
    Ciekawi mnie, jakie ogólnie macie podejście do przewodników. Jak często z nich korzystacie? Czy uważacie, że w trakcie przygotowania do podróży lepiej zajrzeć do choćby takiego jednego zamiast szukać informacji tylko w internecie? Kiedy planowałam wyprawę po Finlandii, nie wyobrażałam sobie przeglądania przewodnika. Teraz, kiedy szykuję objazdówkę po Japonii, nie wiem, czy by jednak czegoś nie spróbować. Jak sądzicie, warto?
    Pozdrawiam 😉

    Polubione przez 1 osoba

  2. jeżdżąc w zupełnie dla nas nowe miejsca staramy się szukać informacji w różnych źródłach, akurat jeśli chodzi o Camino Portugalskie nie było dostępnych wiele pozycji w języku polskim. informacji szukaliśmy w interncie, na blogach i forach internetowych. z kolei np jadąc do Rumunii na tzw objazdówkę, mieliśmy ze sobą dwa różne przewodniki i jak się okazało jeden był całkiem fajny i przydatny, a drugi mniej. ale też nie opieraliśmy się tylko na nim jako jedynym źródle informacji. Tak naprawdę im więcej przeczytasz i z większej ilości źródeł skorzystasz, tym będziesz mieć lepszy obraz tego, co może Cię czekać w nowym miejscu i tym lepiej skorzystasz z wyjazdu. Z drugiej strony zdarzało nam się jechać na zupełnym ‚spontanie’ i z przewodnika korzystaliśmy dopiero po powrocie uzupełniając informacje o to co udało nam się zobaczyć. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s